java script is required for this page
Memorabilia   Alumni Gallery for Foreign Diplomats  

Diplomats from other Developing Countries

1st Special Course for Afghan Diplomats
(February 18 – 17 May, 2002)

Nasrullah Noori; Abdul Fate Popal; Abdul Kakim Atharat; Abdul Satta; Abdul Wali; Ahmad Arash Faqiri; Ahmad Farid; Ahmad Zahir Faqiri; Ajmal Mohmand; Fardeen; Kaihan Ahadi; Mohd. Daud; Mohd. Daud Wedah; Mohd. Rasul; Mohd. Shahab; Rahmatullah; Wali Mohd. Azizi; Zulmai Siddiq.

2nd Special Course for Afghan Diplomats
(August 5 - 01    November, 2002)

Mr. Allghiasodin; Mr. Mohammad Zarif Aseer; Mr. Mohammad Wali Baluchzada; Mr. Mohd. Eqbal matin Barekzai; Mr. Ghulam Jelani Darwesh; Mr. Abdul Hafiz Haidari; Mr. Abdul Jamil; mr. Abdul Rahim Jamshied; Mr. Ahmed Khalid; Mr. Mohammad Khalid; Mr. Abdul Wali Milatmal; Mr. Allah Mohammad; Mr. Nasratullah; Mr. Noorullah; Mr. Mohammad Naim Popalzal; Mr. Abdul Saboor Rahmani; Mr. Rahimullah Rameh; Mr. Mirwais Samadi; Mr. Mohammad Hassan Sobman; Mr. Abdul Qayyum Yadgari

3rd Special Course for Afghan Diplomats
(October 6 – December 13, 2002)

Mr. Mohammadullah Ahmadzai; Mr. Jan Mohamad Akbari; Mr. Mohd. Asif Azimi; Mr. Abdul Bary; Mr. Mohammad Mammon Chakhnasori; Mr. sayeed Hafiz; Mr. sayed Shah Abdullah Haidary; Mr. Hamid; Mr. Riazullah Mateen; Mr. Taj Mohammad; Mr. Abdul Rahim; Mr. Fazil Rahim; mr. Abdul  Razaq Rughbat; Mr. Haji Mohammad Tayed;

4th Special Course for Afghan Diplomats
(July 21 – September 12, 2003)

Mr. Khaial Mohammad Ismailkhail; Mr. Mohad. Ismail Amar Khail; Mr. Abdul Bashir Wahedi; Mr. Abdul Wahid nasrat; Mr. Aihullah Chakari; Mr. Mohd. Akbar Anwaryar; Mr. Jalaluddin Jouinda; Ms. Aziza Rasouli; Mr. Abdul Ghafar Rahimi; Mr. Mazullah Daulaty; Mr. Hamidullah Habiby; Mr. Shamsulhaq Naibkhail; Mr. Mohd. Yasin-R.; Mr. Mohd. Sarwar Stanekzai; Mr. Shahwaly Naseri; Mr. Roshaan Wolusmal; Mr. Abdul Latif Alim Zada; Mr. Mohd. Ashor Azimi; Mr. Sayed Massod Ayoubi; Mr. Gulmat Khan

5th Special Course for Afghan Diplomats
(April 3 – 3 May, 2006)

Mr. Mohammad Esa Maqsod; Mr. Sayed Zamaruddin Sayedi; Mr. Mohammad Azeem Sahak; Mr. Ferozshah Shahryar; Mr. Mohammad Tahir Nadim; Mr. Sayed Fakhruddin Iqball; Mr. Mohammad Tahir Wardak; Mr, Noor Mohammad takal; Mr. Amanullah Salar; Mr. Abdul Musawir Ikram; Mr. Muhammad Qaseem Muhtat; Mr. Abdul Qadir Alimkhail; Mr. Abdul Sabor Nikzad; Mr. Abdul Sattar Haqbeen; Mr. Najibullah Belal; Mr. M. Zahir-Zaheen; Mr. Ghulam Babib Sepas; Mr. Nasir Ahmad Andisha; Mr. Abdul Haseeb Noori; Mr. Hamidulla Hayati

6th Special course for Afghan Diplomats
(18th Jan to 12 Feb, 2010)

Mr. Ahmad Zahir Maqsodi; Ms. Fatima Frozish; Mr. Farid Ahmad Fazli; Mr. Ghollam Abbas Farasoo; Mr. Ghulam Ali; Mr. Mohammad Shakir Murady Mr. Khesraw Amiri; Mr. Mohammad Asif Agah; Mr. Mohammad Hakim Sidiqi; Mr. Mohammad Yasir Karimi; Mr. Mohibullah Taib; Mr. Murtaza Haqjo;  Ms. Nafisa Sakhah; Mr. Najibullah Safi; Mr. Nazir Ahmad Foshanji; Mr. Rafiullah Naseri; Mr. Ramin Manawi; Ms. Sahar Ghazi; Ms. Samira Meherzad; Mr. Sayed Jamaluddin Ferozi; Ms. Tarana Parshahri


7th Special Course for Afghan Diplomats
(23 Nov to 15 Dec, 2010)

Mr. Ahmad Zaher Nouri; Mr. Aminullah Aimaque; Mr. Azizjan Dawaltyar; Mr. Ehsanullah Khoram; Ms. Farida Sultani; Ms. Farima Oryakhail; Ms. Freshta Mahbuby; Ms. Freshta Omer; Ms. Humaira Hassani; Ms. Mahmooda Faiq; Ms. Marjila Ghairat; Mr. Merwais Nazari; Mr. Mohammad Amin Yaqubi; Mr. Mohammad Niaz Charkhi; Ms. Nadia Loynab; Mr. Syed Ismail Yosofi; Ms. Shahla Zuri; Ms. Sofia Nooristani

Special Course for South Sudanese Diplomats
(25 January to 24 February 2017)
Participants list

Sl. No.Participants Name
1.Mr. William Deng Gatluak Kier
2.Ms. Nyadoar Nyang Choul
3.Mr. Jukeria Scopas Sebit Andrea
4.Mr. Aleer Charles Majak Aleer
5.Mr. Tony Gbanzoro Gbandi
6.Mr. Mariano Rihan Nuer Jukuer
7.Mr. John Guolic Guol Riak
8.Ms. Akec Deng Atak Machok
9.Mr. Alor Bol Agon Arop
10.Mr. Joseph Mamer Lueth Majuc
11.Mr. Emmanuel Oiben walla Indi
.12.Ms. Achol Rehan Kuot Ayuel
13. Mr. Akol Mabior Atek Nyok
14.Mr. William Awiel Abulabak Deng
15.Mr. Arop Kuol Deng

 

Special Course for Somali Diplomats
(16 September to 16 October 2015)
Sl. No.NameE-mailPhoto
1.Mr. Abdilatif Mohamoud Ali                   -  Abdilatifministrymfa.gov.so
bdilatif4hotmail.com
2.

Mr. Hassan Ali Abdulkadir                       - Abdulkadir

halimfa.gov.so
Hassan.ali7hotmail.com
3.Mr. Hirsi Hussein Hassan                         - Hirsixirsaawigmail.com
4.Mr. Mohamed Hassan Muse Tarey       - Hassanhagardiid8hotmail.com
5.Mr. Mohamed Isak Aden                         -  Isakmadka1977hotmail.com
6.Mr. Mohamed Mohamud Ali                  - Alideegaan150gmail.com
7.Mr. Mohamud Abdale Aden                   - Abdalemaxamuud.magmail.com
8.

Ms. Naima Ali Hussein                             - Naima Ali

naimanorhotmail.com
9.Mr. Salah Moallim Abubakar               - Abubakarsaalx16hotmail.com
10.

Ms. Zainab Ahmed Adam                        -  Zainab

aazmofagmail.com
11.

Mr. Abdiaziz Mursal Hashi                      - Abdiaziz

jifaataxgmail.com
12.Mr. Abdifatah Abdullahi Nur                  - Abdifatah NurAbdifatah114hotmail.com
13.Mr. Abdifatah Salad Adam                     - Abdifatah Adamabdifatahsaladgmail.com
14.Mr. Abdinur Mohamed Salad                - Abdinurgaramdenthotmail.com
abdinuur123hotmail.com
15.Mr. Abdirazak Ali Ahmed                       - Abdirazakcool_abdi12hotmail.com 
alijoornal.juniorgmail.com
16.Mr. Abdishakour Abdiqadir Eigeh         - AbdishakourHayaan.52gmail.com
17.Mr. Abdulkadir Hassan Mohamed        - Abdulkadirdaadaxaaji1gmail.com
18.Mr. Abdullahi Mohamed Warsame      - Warsamewarsame2220gmail.com
abdallhonestgmail.com
19.Mr. Abdullahi Hussein Nor                      - Norabdalle707gmail.com
20.Mr. Ali Abdi Ali Hoshow                            - Hoshowalihoshowgmail.com
21.Mr. Ahmed Mohamud Mohamed          - Ahmed-
22.Mr. Mohamed Abdi Salad                       - Salad-
23.Mr. Mohamoud Ali Farah                          - Mahmoud-

 

Special Course for Bangladesh Diplomats
(4th -13th September, 2013)
Sl. No.NameCountry
01.Mr. Salahuddin Noman ChowdhuryBangladesh
02.Mr. Muhammad Mozammel HaqueBangladesh
03.Mr. Md. Mahbur RahmanBangladesh
04.Ms, Nawrid SharminBangladesh
05.Mr. Md. Abdul Wadud AkandaBangladesh
06.Mr. Md. Khairul BasharBangladesh
07.Mr. Mohammad MoniruzzamanBangladesh
08.Mr. Mohammad Jobayed HosenBangladesh
09.Mr. Tanvir KabirBangladesh
10.Mr. Md. Jasim UddinBangladesh
11.Mr. Muhammad Shafiul AzamBangladesh
12.Mr. Shahed Bin AzizBangladesh
13.Ms. Tahomina YesminBangladesh
14.Ms. Shu dana Ekram ChowdhuryBangladesh
Special Course for Commonwealth Diplomats
(07th March-11th March, 2011)
01.Mr. Jamion KnightAntigua & Barbuda
02.Ms. Krissy Maria HannaBahamas
03.Mr. Mohammed Abdullah-Al-MamunBangladesh
04.Ms. Gweneth GriffithBarbados
05.Mr. Masego RamakgathiBotswana
06.Mr. Baldeep Singh BhullarBrunei Darussalam
07.Mr. Gideon LundholmCanada
08.Ms. Christina Stella ConstantourisCyprus
09.Ms. Adi Tama Nakinda DanielDominica
10.Mr. Sulayman Omar NjieGambia
11.Ms. Desiree MatthewGrenada
12.Mr. John Wilbert Chester-InnissGuyana
13.Ms. Monalee GibbsJamaica
14.Mr. Samuel K ToroitichKenya
15.Ms. Mathapelo KanonoLesotho
16.Ms. Umaira MohamedMaldives
17.Mr. Danny AubeeluckMauritius
18.Ms. Sarafina TshilungaNamibia
19.Mr. Klenny K HarrisNauru
20.Mr. Leroy Enele Hunkin-MamaeSamoa
21.Ms. Cheryl AlphonseSeychelles
22.Mr. Mustapha Lovitt Zachaeus AnsumanaSierra Leone
23.Mr. Derek Smiles ManeSolomon Islands
24.Ms. Ogaufi Motlagomang MasibiSouth Africa
25.Mr. P R S S GunaratnaSri Lanka
26.Ms. Ghislaine U A WilliamsSt. Kitts & Nevis
27.Ms. Maria Jean BaptisteSt. Lucia
28.Mr. Omari WilliamsSt. Vincent & Grenadines
29.Mr James Gillawa BwanaTanzania
30.Mr. Julius MwijusyaUganda
31.Mrs. Mariane KalloorUnited Kingdom
32.Mr. Tom Kalo LangitongVanuatu
33.Ms. Laurane SokoZambia

 

 

Special Course for Canadian Diplomats
(21st March to 24th March, 2005)
Sl. No.Name
01.MR. ROBERT BEADLE
02.MS. ANN CRONIN-COSSETTE
03.MS. ANNIE DUBE
04.MR. SIDNEY FRANK
05.MS. SHANNON FRASER
06.MR. CHRISTIAN HANSEN
07.MS. DILANI HIPPOLA
08.MR. STUART HUGHES
09.MS. TRUDY KERNIGHAN
10.MR. KEN MACARTNEY
11.MS. BARBARA MENDEL
12.MS. CHRISTINA PREFONTAINE
13.MS. AYESHA REKHI
14.MR. HUGUES ROUSSEAU
15.MS. SOLVEIG SCHUSTER
16.MR. SHAWN STEIL
Special Course for Iraqi Diplomats
(19th January – 27th February, 2004
)
01.MR. ABDULLAH ABDUL AL-GAILANI
02.MS. AMANY MEHDI ROOMY
03.MR. AUF ABDUL AL-RUBAIEE
04.MR. DHIBIAN SHAMAM HASAN
05.MR. HAYDER TARIQ ABDUL SATTAR
06.MS. HADEEL TALAL AL-AZAWI
07.MS. CAMELLIA KAMIL AL-UBEIDI
08.MR. KAMIL ABDUL ALI; MR. KADHIM A. AL-MABNI
09.MR. LABIB NASHAT AL-KHUDAIRY
10.MR. MAHER MEJHED JEJAN
11.MR. MOHAMMED ABD AL-SHAFEE
12.MS. SUHAIR HUSSEIN AL-NASSRAWE
13.MR. YASSIR MUSA AL-ASSADI
14.MR. ZUHAYR SA’AD ABBAS
Special Course for Lao Diplomats
(15th December to 26th December, 2003
)
01.MRS. VANHPHENG SAISOMPHOU
02.MR. AMMOYKONE SOUDACHANH
03.MR. BOUVONETHAT DOUNGCHAK
04.MR. THONGSAVANH PHYATHEP
05.MS. VIENGMAI CHANTHABOURY
06.MR. PASEUTH SEHAXAY
07.MR. VIENGSONE XAYAKEO
08.MR. SOUTSADY KHAMPHANTHONG
09.MR. SONEXAY VANNAXAY
10MR. AMPHAY SOUVANNASENG
Special Course for Diplomats from Maldives
(14th August to 12th September, 2009)
01.Mr. Ahmed Suzil
02.Ms. Aishath Shahula
03.Ms. Aminath Shazly Salem
04.Ms. Fathimath Sudha
05.Ms. Ali Fathmath Zidhna
06.Mr. Hussain Abdullatheef
07.Mr. Ismail Niyaz
08.Ms. Mariyam Suha
09.Ms. Mariyam Zahuwa Rifath
10.Mr. Mohamed Najeel
11.Mr. Mohamed Shujau
12.Ms. Salwa Habeeb
13.Ms. Samaau Ahmed Najeeb
14.Ms. Shaniya Ali
15.Ms. Zeena Mohamed Didi
Special Course for Norwegian Diplomats
(19th January to 21st January, 2009
)
01.MR. TERJE BARSTAD
02.MR. TOMMY FLAKK
03.MR. OYVIND REKSTAD
04.MS. RANNVEIG SKOFTELAND
05.MR. BARD THORHEIM
06.MR. ARNE HAUG
07.MR. SVEIN ATLE MICHELSEN
08.MS. THEA MATINE OTTMANN
09.MR. THOMAS MOSBERG-STANGBY
10.MR. DAG NAGODA
11.MS. CAMILLA ROSSAAK
12.MR. ERLAND FLATERUD
13.MS. SIRI MARIA MIDRE
14.MR. ASLAK BRUN
15.MS. THERESE LOKEN GHEZIEL
16.MS. ELSE KVEINEN
17.MS. DORTHE BAKKE
18.MR. MARTIN TORBERGSEN
19.MR. ESPEN RIKTER SVENDSEN
20.MR. KARAME CONSTANTIN
21.MR. RUNE JENSEN
22.MS. HEGE M. KOLSHUS HANSEN
23.MS. ELISABETH DROYER
24.MR. CHRISTOPHER POTTER
25.MR. KNUT ESPELAND
26.MS. BENTE BINGEN
27.MR. ANDERS LOVOLD
28.MS. ANN OLLESTAD
29.MR. LASSE BJORN JOHANNESSEN
30.MR. THERESE WAGLE BAZARD
31.MR. PER REINBOTH
32.MR. JOHAN SKOG JENSEN
33.MR. MARTE INGUL
Special Course for Palestinian Diplomats
(22nd November to 17th December, 2004
)
01.MRS. MIRVAT Y.O. ABUFARHA
02.MR. ABDUL KHALEK A. ZAMLI
03.MR. OMAR J.O. FAQIH
04.MS. HADIL J.K. ABDALLAH
05.MS. RANA A.M. ABUSIBA
06.MS. FATIMA TARI
07.MR. FARID H.A. QUDIH
08.MR. MUNJED M.S. SALEH
09.MR. HISHAM M.S. ABUTAHA
10.MR. ALI H.Y. ALI
Special Course for South Sudan
(16th April – 16th May, 2008
)
01.Mr. James Ernest Onge Aremo
02.Mr. Hamilton Michael Lugor
03.Mr. Nickson Deng Peter Kuoccath
04.Mr. Bishok Chol Wol Mod
05.Mr. Makuek Deng Malou
06.Mr. Cyer Mayar Cyerdit
07.Mr. Sebit Bullen Kamonde
08.Ms. Ferida Santino Soro Andrew
09.Mr. Edward Hakim De-Young Darious
10.Mr. Jervasio Oreste Okot
11.Mr. Peter Gatwech Lieliem Kan
12.Ms. Nancy Joseph Ojukwu Ikarak
13.Ms. Fiona Aama Stans Jimmy
14.Mr. David Deng Aguek
15.Mr. Duol Ruach Guok
Special Course for Sudan Diplomats
(26th September – 5th November 2005)
01.Mr. Abdel Khalig Abdel Hameed Mohamed Saeed
02.Mr. Saif Al-Islam Muhammad Abdulrahman Mustafa
03.Mr. Ammar Mohammed Mahmoud Mohammed
04.Mr. Ahmed Salah Bayoume Abdel-Latif
06.Ms. Elham Kamal Al-Deen Mohmmed Ahme
07.Mr. Mohmmed Hassan Ali Amin
08.Mr. Abdel Raman Ali Abdel Rahman Mohammed
09.Mr. Khalid Mohamed Ali Hassan
10.Mr. Amar Ahmed Ibrahim Daoud
11.Mr. Abu Elgasim Omar Daifallah Ali
12.Ms. Najla Awad Hassan Abdel Rahman
13.Ms. Umjuma Benito Kumboyo Berapia
14.Mr. Elbokhari Habib Alla Abass
15.Ms. Rwayda Izzeldin Hamid El-Hassan
16.Mr. Ahmed Abdel Rafie Abdel Elmageed
17.Ms. Zehor Hassan Sid Ahmed Mohammed
18.Mr. Jaafar Nasir Mohammed Abdalla
19.Mr. Hussam Eldeen Eltayeb Abdel Kareem
20.Mr. Ammar Ahmed Babiker
Special Course for Vietnamese Diplomats
(13th June – 30th June, 2005
)
01.Mr. Le Quang Bien
02.Ms. Vu Thi Thu Ha
03.Ms. Do Thi Thuy
04.Mr. Do Thanh Hai
05.Ms. Nguyen Ngoc Diep
06.Ms. Nguyen Thi Ngoc Quyen
07.Mr. Nguyen Xuan Khanh
08.Ms. Tran Thanh Ha
09.Ms. Nguyen Thu Hang
10.Ms. Phan Thi Lan

 

 
 
Twitter Instagram